Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bathed

tleskám

ve srovnání s posledním "paskvilem" Lucie Kolářové zde na Blogu, balzám na duši. Tohle je zkrátka důkaz, že se jí a jí podobným nepodaří rozeštvat normálně uvažující lidi, ať už jsou odkuďkoliv a mají takové či onaké vyznání! :-)

0/0
27.7.2009 15:03

Zylbrsztajn

Zajímavý

Zajímavý. Škoda, žes to napsala takový krátký. Úpadek kultur a civilizací, úpadek vědění, ztráta znalostí a dovedností, to z historie známe. Nějak nám to došlo, když jsme brali ve škole dějepis, a slyšeli o úpadku velkých starověkých civilizací, nebo o ztrátě vyožeností starého Říma v době středověku.

Bohužel, pokud chceme něco vědět o islámské staré civilizaci, nemůžeme se spolehnout na pamatováka z gymplu a musíme si to najít na Wiki (aspoň) a jinde.

Hele, Aišo, ty o tom víš mnohem víc, než tady píšeš. Co kdybys, chvíli místo obhajování burky popsala tenhle kus dějin?

Já sám jsem se kolikrát ptal, kam to všechno zmizelo. Jak to, že kultura, ve které varostl a psal Omar Chajjám je dnes taková násilná a divná? Jak to, že Chalil Džibran, svoje texty napsal v Americe a ne v Libanonu? Proč je takový rozpor mezi tím, jak vidíme islámskou kulturu při návštěvě Blízkého Východu, a tím jak se snaží řada vzdělaných evropských muslimů prezentovat islám jako dobré náboženství?

0/0
27.7.2009 14:39

rooman

Chyba je v islamu

0/0
11.7.2009 17:31

LucieKamesova

doporučuji

k přečtení knihu Kde se stala chyba od Bernarda Lewise. Hezky se tímto tématem zaobírá.

A kde že se stala chyba? Zahleděnost do sebe (já jsem nejleší a kdo je víc), zamrznutí Islámu (tak jak je je vše dokonalé ti před námi byli nejlepší a nic víc už nemůže být), Využití pouze poloviny lidského potenciálu - tedy mužů (odsunutí žen k plotnám jako rodičky a jinak nepoužitelné bytosti)

0/0
28.6.2009 14:30

Zylbrsztajn

Re: doporučuji

OK, to zní logicky. Ale jak a proč ten islám zamrzl (srandovní přirovnání, když v islámských zemích je spíš vedro)? Proč se muslimové najednou zahleděli do sebe?

0/0
27.7.2009 14:41

Plamienka07

kritické myslenie - koniec islamu

Islam ako taký nemá filozofický rámec, podporujúci vedecké a kritické myslenie a tým aj skúmanie.

Alah nemá rád pochybovačov, môže si urobiť, čo sa mu zachce. nie je viazaný nejakou logikou a už vôbec nie prírodnými zákonmi. pokiaľ slnko vychádza na východe, je to preto, lebo sa to alahovi nechcelo zrušiť. ale zajtra to tak byť nemusí a preto je úplne zbytočné plytvať energiou na skúmanie nejakých fyzikálnych zákonov.

podstatnejšie je neroznevať si alaha a radšej sa starať o to, jak sa dostať do raja.

Nehovoriac o tom, že prípadná podpora kritického myslenia by pripravila islamu rýchly koniec.

0/0
26.6.2009 15:49

admiral666

trest imamu

za tohle vas ukamenuji.

0/0
25.6.2009 12:10

SID09

Re: trest imamu

Nejprve bych pogratuloval ke snaze podívat se na věci sebekriticky. Nejsem odborník přes historii, ale myslím, že

muslimská  vzdělanost vycházela  zejména z převzetí řeckých  a arabských vědomostí, částečně i indických a možná i nějakých jiných, samozřejmě, že určité poznatky měli od židů, ba i křesťanů.  Bohužel islám vědění příliš nepřál ( i když vyjímky by se našly ) a místo vzdělání spíš jen šířil svoji víru – to jste ostatně i sama přiznala.To byl počátek rozvoje úpadku vědění. Místo jeho rozvoje se spíš věnoval  dogmatickému  výklad koránu a jeho šíření všemi ostatními prostředky, včetně meče. Všechny ostatní datové souvislosti jsou spíš jen shoda okolností, které nemají bezprostřední vliv na úpadek vědění islámu. Prostě islám nejprve vycucal kde se co dalo, ale dál se nevěnoval výzkumu, ale jen šíření víry poněkud dogmatickými a zkostnatělými vykladači zákona vydávající  příkazy a zákazy. Konec konců na to jste přišla sama.

0/0
25.6.2009 14:02

Zylbrsztajn

Re: trest imamu

To, co pipisuješ se, myslím, ale dělo i ve středověkém křesťanství. A přesto se z toho Evropa nakonec sebrala a použila vědu a kritický rozum a vybudovala dnešní civilizaci, kulturu a došla až k demokracii. Není to ideální, ale ono na zemi není nic ideální, a má to svoje mouchy. (A i přes ty nedokonalosti do Evropy proudí za novým životem a za nadějí na lepší život lidi z Afriky i Asie.) 

Evropa taky šířila svou víru ohněm a mečem. A taky upalovala na hranici astronomy ... Ale nakonec se z toho vzpamatovala a začala novou etapu. Proč Evropa jo, a proč islámský svět ne. Nejsem historik, nejsem politolog ani sociolog a tak se ptám. Proč, sakramejdlo, proč,

Je to škoda. Jsou s tím problémy (v Bagdádu i v Londýně, v Káhiře i v Paříži) a budou s tím problémy (nedejbože v Brně).

Kdyby vědci přišli na ten mechanismus, jak se to zašmodrchalo, třeba by se povedlo to postupně rozšmodrchat. Myslím rozšmordchat nějak jinak než raketama Scud z jedný strany a Patriotama z tý druhý.

0/0
27.7.2009 14:55

hippon

Článek je výborný.

Vždycky ocením každý (nejen) muslimský text, který neplane hněvem vůči "nepřátelům", ale naopak směřuje kritiku do vlastních řad. Co se týče oné "zlaté éry muslimského vědění", přál bych si, aby se každé české a každé evropské děcko ve škole dozvědělo, za co všechno jí naše západní civilizace vděčí. Kdyby se v předmětech jako je matematika, chemie či zeměpis (a samozřejmě i ve společenských vědách) patřičně zmiňoval přínos Arabů a muslimů, mohlo by to aspoň částečně omezit nesmyslné negativní stereotypy. I když i pak by se samozřejmě zase našli mudrci, kteří by (tak jako kdysi Luther) tvrdili, že středověcí muslimští učenci mohli svých poznatků dosáhnout jen proto, že byli ve skutečnosti bezvěrci, islámu nevěřili a následovali jen rozum...:-)

0/0
22.6.2009 17:43

Martin V

Re: Článek je výborný.

S tou poslední větou by měli pravdu. Třeba v matematice a fyzice, by se mohlo vyzdvihnout jejich balistické výpočty. Chemie - výroba výbušnin a paliva do raket krátkého doletu. Strojírenství - opět vynikající raketový průmysl.

Také by se mohlo vyzdvihnout, za co vše jim současná civilizace vděčí - hrozby teroristickými útoky, teroristické utoky, vraždění rukojmích, je toho celkem dost.R^

0/0
23.6.2009 17:35

Arne21

Hezké ale zcestné.

Co je předpokladem k vědeckému, společenskému a případně ekonomickému poroku?

Možná se na tomto shodneme a historie mi dává za pravdu, je to svobodná společnost!

Tzn. společnost která dává jednotlivcům možnost rozvíjet a uplatnit své schopnosti.

společnost, kde vládne pluralita názorů a ideí, a to o čemkoliv. Toto bylo hlavním předpokladem vzestupu všech významných civilizací ať už to bylo antické Řecko, Řím,

či v posledních stoletích západ. Co ale nabízí v tomto směru islám? Systém středověkých příkazů a zákazů deklarovaných jako slovo boží s neměnnou platností. Jednu polovinu populace, ženy, odsuzuje do roli domácích.puťek, bez možnosti jakkoli se podílet na společenském pokroku. Vědecké bádání je omezeno na studium koránu případně jiných náboženských textů, který je vydáván za zdroj veškerého vědění. Společenské změny jsou vždy konfrontovány s náboženským tmářstvím.

0/0
22.6.2009 10:23

Arne21

Re: Hezké ale zcestné.

Ne, islám doopravdy nevytváří dobré prostředí pro jakýkoliv pokrok. Může se stát, že jednou opravdu na zemi islám převládne, díky populační síle, ale takový svět pod vládou islámu nikdy nebude nějakým příjemným místem pro život. Mnohem pravděpodobněji uvrhne zemi do mnohasetletého období temna ve spoločnosti podobné talibanu.

0/0
22.6.2009 10:24

BingoXX

islámské vědění

bylo jen převzaté a pak rozvíjené, ani ty arabské číslice nejsou arabské ale indické !

0/0
21.6.2009 17:14

incomming_message

Re: islámské vědění

islámské vědění nikdy neexistovalo, bylo arabské, perské nebo třeba maurské. Narůstající vliv islámu způsobil jeho úpadek ve všech oblastech, jak odborných, tak geografických.

0/0
21.6.2009 20:04

Martin V

Re: islámské vědění

Máte rechtR^

0/0
21.6.2009 21:18

IoannesBaptist

Máte pocit,

že současná západní věda nás vede k tomu nejlepšímu z možných světů? Já už docela dlouho ne...

0/0
21.6.2009 16:41

Martin V

Re: Máte pocit,

A máte pocit, že muslimové žijí v tom lepším světě? Že je jejich víra vede do lepších a šťastnějších zítřků?

Kdyby ano, tak proč se nám cpou a nezůstávají doma?

0/0
21.6.2009 16:45

IoannesBaptist

Re: Máte pocit,

Jako vždy ukáže čas. Ale docela bych si tipnul, že z dlouhodobého hlediska bude vítězem ne ten, kdo má lepší technologie, ale ten, kdo má víc potomků. V celé živé přírodě to tak funguje. Dost bych se divil, kdyby euroatlantická civilizace byla výjimkou, i se svou vědou.

0/0
21.6.2009 16:50

kion1111

Re: Máte pocit,

Těch příčin je více.Největší chybou, ale je brát islám z pohledu západního člověka, brát muslimy naší optikou, naším pohledem na svět, říkat si že jsou to lidé jako my!!!

Nejsou!!

0/0
21.6.2009 16:58

Martin V

Re: Máte pocit,

R^

0/0
21.6.2009 17:35

IoannesBaptist

Re: Máte pocit,

Vaše názory plynou z vašeho oprávněného pocitu ohrožení. Váš pocit ohrožení je důsledkem toho, že patříte k odcházející, vymírající civilizaci. Jedu v tom s vámi, ale není nám už pomoci.

0/0
21.6.2009 17:45

kion1111

Re: Máte pocit,

Kde je vůle, tam je i cesta-František Vláčil:-)

0/0
21.6.2009 19:25

kion1111

Re: Máte pocit,

Je potřeba okamžitě zastavit imigraci, začít s repatriací, a bude-li to nutné jít beze všeho do konfliktu s použitím jaderných, chemických, bakteriologockých zbraní!

Osobně bych s tím neměl žádný problém.

0/0
21.6.2009 19:33

erben3

Re: Máte pocit,

R^Dokud je čas. Přesně.

0/0
21.6.2009 19:35

kion1111

?

Neobhajujete, neospravedlňujete snad islám(to k významu slova apolegetika!)8-oRv

Vždyť je to patrné z toho, jak píšete!

0/0
21.6.2009 14:58

ulrik

Re: ?

Nu ano. Před podobnými primitivy, kteří o dané věci ví velmi, velmi málo bych bránil zřejmě spoustu věcí.

Pozor na muslimy, jsou všude a když nedáte pozor, kousnou vás do zadnice! Jdu s některými z nich popovídat a stát se zrádcem své civilizace nebo něco podobného...:))

0/0
21.6.2009 15:59

kion1111

Re: ?

o tom primitivismu byste, ani neměl mluvit když neznáte význam slova apolegetika, a ještě mi hloupě doporučujete, abych si zjistil co to znamená-hlupáku;-D;-D;-DRv!8-o

0/0
21.6.2009 16:52

ulrik

Re: ?

a) co je apologetika samozřejmě vím, ale

b) myslel jsem, že je to překlep, ale vy skutečně nevíte, že se to píše apolOgetika... takže šup k tomu slovíku a číst lépe. Pokud chcete bavit osazenstvo, budiž vám přáno.

0/0
21.6.2009 17:56

kion1111

Re: ?

Pochopitelně překlep to je, ale pokud máte kouska mozku v hlavě víte, že apolegetika, jako slovo neexistuje:-)

Zdá se, že jsem vás a vaší "inteligenci" přecenil;-DRv

0/0
21.6.2009 19:31

ulrik

Re: ?

Na to, že je to překlep jste ono slovo napsal 3x špatně. Náhoda? Sotva...:)

0/0
21.6.2009 19:37

kion1111

Re: ?

Náhoda to není:-)

Měl jsem to špatně zafixované.Nicméně při své "inteligenci"....jak jsem psal výše;-DRv

0/0
21.6.2009 23:20

kion1111

Pro nekritického apolegeta islámu s nickem ulrik

http://muller.blog.idnes.cz/

0/0
21.6.2009 12:46

Pavel Skeptik

právě proto

že se muslimové stále ocitají v pravěku jsou pro nás nebezpeční! A v pravěku budou, dokud 50% svého mozkového potenciálu, tj. ženám, zakazují myslet. A nevádějte jako příklad sebe, Vy píšete v Evropě. Osobně si myslím, že tento blog, byste v SA nebo Jemenu nepřežila.

No a když uznáváte, že žijete v prvěku, tak svým souvěrcům zkuste doporučit pravěké metody boje, a uvidíte, že je Evropané nechají na pokoji. Právě moderní technologie, spojené s pravěkým myšlením, jsou to nebezpečí pro ostatní civilizace.

0/0
21.6.2009 12:13

ulrik

Dobrý článek

Zajímavý článek. Skoro je až s podivem, že od dob andaluských států, kdy Evropa žila ve stínu islámské vědy jsme se ocitli až v této situaci.

Jenže vlak začal islámské vědě ujíždět s nástupem Osmanské říše. Zatímco Evropa zažila obrovský boom díky protestantismu a stabilizaci církevních vzdělávacích institucí (je omyl, že křesťanství brzdilo vědu, naopak, ani Galileje nepronásledovali kvůli "a přece se točí", ale to jsou pozůstatky marxistických osnov), Osmané díky počáteční dominanci usnuli na vavřínech.

Postupem času klientelismus ve prospěch Turků vyšachoval arabské elity. Další ranou byl pád Andalusie, kdy zaniklo největší vědní centrum raného středověku.

Kolonialismus byla už jen poslední rána do vazu. Byrokratizace a finanční kolísání Osmanů zničily instituty tradičních vědních center a zbytek islámských států byl příliš rozdroben pro institucionalizaci vedního centra. Když přišel kolonialismus, intelektuálové se zaměřili na národně obrozenecké uvědomění.

0/0
21.6.2009 11:53

kion1111

Re: Dobrý článek

Umně spojené lži a polopravdy.To je váš příspěvekRv

0/0
21.6.2009 12:43

ulrik

Re: Dobrý článek

Konkrétní polemika by nebyla? Asi ne, co?

Jinak jestli ti tohle přijde jako apologetika, tak si najdi význam toho slova ve slovníku. Naopak tu poukazuji na to, že islám z hlediska neekonomických, nearchitektonických a neliterárních vědních oborů tři sta let zamrzl a tepve teď se zase probírá.

0/0
21.6.2009 14:34

kion1111

Re: Dobrý článek

Úpadek islámu(dá-li se vůbec mluvit o muslimském zlatém věku) se datuje zhr. do 13.století, a ne až od osmanské říše!"Islámska" věda a civilizace, jak už jsem tu psal, byla svého času rozvinutá, ale ne díky islámu, nýbrž jemu navzdory.

Nechci se hádat, to nemám v úmyslu:-)

Jinak pokud jste četl např.Ibn Waraq:Proč nejsme muslim?

0/0
21.6.2009 14:53

kion1111

Re: Dobrý článek

Neobhajujete, neospravedlňujete snad islám(to k významu slova apolegetika!)8-oRv

Vždyť je to patrné z toho, jak píšete!

0/0
21.6.2009 14:58

kion1111

Re: Dobrý článek

A k tomu probírání se islámu.Ano probírá se ve své pravé podobě-tzn.totalitní, náboženskofašistické podobě!Rv

0/0
21.6.2009 15:04

kion1111

:-)

Takže do 13 stol. byl arabský svět, co se vzdělanosti týče na špici.Ale nebylo to díky islámu, ale navzdory islámu!!!

Pak už to šlo jenom dolů, právě díky téhle šílené, fašistickonáboženské ideologiiRv

0/0
21.6.2009 10:39

viveka77

Re: :-)

To nevím, jestli díky nebo navzdory, v každém případě se tak zachránilo mnoho pokladů zejména antického vědění v době, kdy u nás knihy pálili a zakazovali katolíci. Pak je evropa musela znovu objevovat právě u arabů,

0/0
21.6.2009 11:47

Martin V

Re: :-)

Přechovávat knihy a rozšiřovat si vědomosti je dost podstatný rozdíl

0/0
21.6.2009 11:54

viveka77

Re: :-)

Pravda R^

0/0
21.6.2009 12:03

sphagnum

Re: :-)

Rozhodně navzdory islámu, kdyby brali brali vážně svého jediného proroka, našpinili by se spisy pohanských psů jako byl Aristoteles. Podívejte se i na (al)chemii, snad největší arabský přínos, dostali by se tak daleko, jak se dostali s destilací alkoholu, kdyby dodržovali zákaz jeho konzumace a výroby?

0/0
21.6.2009 19:34

Zylbrsztajn

Re: :-)

Dej sem tipy na nějaký knížky, pls.

0/0
27.7.2009 15:02

Nero

Křesťanství tím už prošlo

Alespoň v to doufám.(I když také někteří chtějí zakazovat vědu-genetika,jaderná energie atd.) Ale v úspěšné projití této cesty islámem nevěřím.Musela by být super rychlá.Omezování osobních svobod(ženy) je TMÁŘSTVÍ.

0/0
21.6.2009 10:38

kion1111

Re: Křesťanství tím už prošlo

Já bohužel také ne.V celé historii islámu nebyl učiněn žádný seriózní pokus, oddělit náboženství od státu(až na velice pochybnou vyjimku Turecka):-/

0/0
21.6.2009 10:41

Tuubeen

Re: Křesťanství tím už prošlo

Tunisko neznáte?

0/0
25.6.2009 11:40

viveka77

Re: Křesťanství tím už prošlo

R^

0/0
21.6.2009 11:48ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.