Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stárnutí dle Koránu

11. 07. 2009 9:45:00
něco málo tom, jaké (islámské) povinnosti mají děti vůči rodičům. Jak by to mělo být. A o tom, že ne vždy to tak je...

Starý muž seděl na zápraží se svým synem. Na plot si sedla vrána. A otec se zeptal: "Co je to?" ... "To je vrána, otče. "O několik minut později se otec zeptal znovu: "Co je to?"... "Vrána". Za chvíli následovala stejná otázka: "Co je to?" ... "Tati, už jsem ti říkal, že je to vrána!" ... "A co je to? ... Syn odpověděl již se zjevnou nechutí: "Vrána! Je to vrána!!!" Když se po chvíli stařík zeptal znovu, syn se rozčílil: "Pořád opakuješ stejnou otázku a já ti pořád odpovídám, že je to vrána. Nejsi schopný tomu porozumět?" Tatínek odešel do domu a vrátil se s diářem... "Čti synu!" ... Dnes jsem seděl se svým malým synkem na zápraží. V tu chvíli přiletěla vrána a můj malý synek se mě dvacetpětkrát zeptal, co je to. A já mu trpělivě dvacetpětkrát odpovídal...

"Pán tvůj rozhodl, abyste nikoho kromě Něho neuctívali a abyste rodičům dobré prokazovali. A jestliže jeden či oba z nich u tebe zestárnou, neříkej jim „Fuj!“ a neodbývej je stroze, nýbrž mluv s nimi slovem laskavým!"

"Skloň k nim oběma z milosrdenství křídla pokory a řekni: „Pane můj, smiluj se nad nimi oběma, tak jako oni mě vychovali, když jsem byl malý!“

Tak muslime, blížíme se ke konci tvé životní poutě. Asi budeš mít bohaté životní zkušenosti. Možná se v této době i více obracíš k různým formám uctívání, abys svůj život zakončil co nejlépe. Nebo zkoušíš napravit některé chyby z minula. Tak či onak - ve stáří se z mnohých, i těch nepraktikujících muslimů, stávají muslimové praktikující. Jestli je to ze strachu nebo z opravdové víry, to nechť si rozhodne Nejvyšší.

Pokud jsi vychoval své děti v islámu a ony se i islámem řídí, nemusíš se bát samoty a odstrčení. Samotný Korán na několika místech zmiňuje úctu k rodičům a péči o ně. Pozadu nezůstávají ani výroky Muhammada. Nerespektování dává příslib ohně pekelného, hněvu Allahova, opovržení od okolí...

"Dokonce" i k nemuslimským rodičům je Korán shovívavý a nařizuje laskavost (ó, jak krutá to slova...)

Netvrdím, že každý muslim se ochotně a oddaně stará o své stárnoucí a nemohoucí rodiče. Tvrdím ale, že každý dobrý (a nejenom muslim) by se o ně postarat měl.

Možná je to tím, že muslimské rodiny jsou mnohdy nuceny žít pohromadě z nedostatku peněz. Možná jsou jen děti nuceny pod "pohrůžkou" sociálního vyloučení a opovržení péči o rodiče převzít. Nevím. Ale přece jen počet a využitelnost pečovatelských domů pro seniory je v islámských zemích na "trochu" jiné početní úrovni...

Autor: Aisha Berrouche | sobota 11.7.2009 9:45 | karma článku: 14.84 | přečteno: 1758x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 972 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 293 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 669 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 209 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.