Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zapuzuji tě, zapuzuji tě... rozvod po islámsku

30. 05. 2009 8:30:00
Trojí vyřčení tajuplné zapuzovací formulky a muž je volný, žena odkopnutá, bez peněz, dětí a šancí na další sňatek. A to může být ještě ráda, že vyfásla jen jednu modřinu. Ale ...díky Bohu - žije.

Tak a teď - co říká na rozvod islám.

Rozvodu se věnuje několik veršů Koránu, hadísů (výroků Muhammada) i fatew (názory islámských učenců)...

Právo na rozvod má muž i žena. Pravdou je, že pro muže je zde možnost výše zmiňované možnosti použití zapuzovací formulky (talaq, talaq, talaq), nicméně tento postup není doporučovaný. Prorok se prý jednou rozčílil na muže, který takto rozvod provedl (do této kategorie se dá zahrnout, dnes často zmiňovaný, smskový rozvod).

On vůbec rozvod jako takový se sice řadí mezi povolené, ale nedoporučované skutky. Pokud zmíním další výrok Muhammada, tak prohlásil, že mezi věcmi, které jsou povolené, se mu nejvíce oškliví rozvod.

Jak by tedy měl vypadat rozvod dle islámu? Již bylo řečeno, že vzteklé trojí vyřčení rozvodové formulky, není právě nejvhodnější forma. Mezi tímto vyřčením by měla být určitá "čekací doba", která dává možnost k jinému řešení této manželské krize a najít k sobě znovu cestu. Měli by být také svoláni tzv. smírčí z každé rodiny, kteří se snaží najít nějaké jiné východisko (jak moc se toto v praxi dodržuje - nevím, a ani moje představa tak dalece nesahá).

Pokud přece jen k rozvodu dojde, tak následuje tříměsíční čekací doba (kvůli případnému těhotenství). Během této doby je možné kdykoli obnovit manželství.

A co žena? Může se rozvést? Co děti?

Samozřejmě i žena se rozvést může. Je to dáno i samotným Koránem. Mezi důvody k podání žádosti může být: zanedbávání či hrubost ze strany manžela, neodůvodněná dlouhodobá nepřítomnost manžela, impotence, a dokonce je znám i hadís, kdy Muhammad povolil rozvod ženě, která "jen" přestala manžela milovat. Pokud žena důvod nemá a na rozvodu trvá, pak vrací po nařízení případným soudem mahr (finanční částka, kterou dostala od manžela při svatbě).

Dle Koránu zůstavají děti do určitého věku v péči matky. Poté by syna měl vychovávat otec, dcera po dohodě může zůstat u matky.

V dnešní době jdou ale rozvody přes soudy, dětí bývávají ve většině případů přidělovány matce, které na ně dostává peníze.

"Když se rozvedete se svými ženami a přijde lhůta jejich, pak si je buď ponechejte podle zvyklosti, anebo je propusťte podle zvyklosti, avšak nezdržujte je násilím, překračujíce tak omezení Boží. Kdo tak činí, ten sám sobě škodí..." 2/231

Pokud rozvod neprobíhá dle koránského scénáře. Pak je mi líto, ale zde netřeba vinit islám. V islámských zemích, stejně jako v neislámských, se lidé hádají o děti, neplatí alimenty, používají psychické či fyzické násilí... muslimové nejsou svatější. I muslimové dělají chyby. Jen z nějakého důvodu je často chyba takového muslima vnímána jako horší a zavrženíhodnější zlo...

Autor: Aisha Berrouche | sobota 30.5.2009 8:30 | karma článku: 19.27 | přečteno: 4016x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 972 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 293 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 669 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 209 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.