Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena v islámu napříč historií

12. 05. 2011 8:04:16
Z jedné (samozřejmě té protiislámské) strany zaznívají hlasy o utlačované chudince nemající žádná práva. Druhá strana naproti tomu hlásá svobodu a rovnocenost muslimských žen. Jak to tedy je a jak to bylo?

Známým faktem je, že v předislámské Arábii bylo postavení ženy (snad vlivem místních tradic) řekněme degradující. S příchodem Muhammada se ale mělo vše změnit. Otázkou zůstává; na jak dlouho...?

Korán zakázal zabíjení novorozených děvčátek. Přiznával také ženám práva, o kterých se jim v té době ani nesnilo. Rozhodující slovo při výběru manžela, možnost rozvodu, podíl na dědictví. A Prorok dbal i na vzdělávání žen. Ženy se tak ocitaly v roli studentek, ale i vyučujících a to považte ... vyučujících dokonce i mužské části obce.

Nepochopitelně potom vyznívají snahy některých skupin zakazovat ženám vycházet ven a natož pak za vzděláním. Dokonce ani polévání kyselinou není žádná islámem schvalovaná praxe

Tradice též dávala příklad v manželovi pomáhajícím při domácí práci. Za "akceptování" dcery a dobré chování k ní slibovala odměnu u Nejvyššího, která se násobila počtem vychováných dcer. Bití žen bylo označeno za nevhodné chování správného muslima.

Ještě několik let po smrti Muhammada se ženy mohly pyšnit podobnými výsadami. Potom ale konec. Temno. Středověký islám, prý snad vlivem dobových kultur (ještě, že to máme na koho shodit), začal na ženu pohlížet jako na rodičku malých muslimů. V pozdějších výkladech se dokonce žena stává zdrojem možného rozvratu (fitny). Role ženy upadá, výchova dětí je převážně podřízena kolektivní kontrole.

Turecký spisovatel Evliya Celebi, který v roce 1665 navštívil Vídeň popisuje nejpozoruhodnější podívanou svého života: "Kdykoli císař potká nějakou ženu, zastaví koně a nechá ji projít... Smekne klobouk, aby vyjádřil svou úctu k dotyčné. V této zemi a obecně v zemích nevěřících mají ženy poslední slovo. Jsou uznávány a váženy."

V roce 1867 pak noviny otiskují článek osmanského spisovatele Namika Kemala. "Naše ženy jsou vnímány jako bytosti, které lidstvu nepřinášejí žádný jiný užitečný prospěch než schopnost rodit děti. Ženy však tvoří polovinu našeho druhu. Tím, že se jim zabraňuje vyvíjet vlastní úsilí, se natolik porušují základní pravidla veřejné spolupráce, že naše národní společnost je postižena jako nějaké tělo, které je z poloviny ochrnuto."

O 22 let později vydává Qásim Amín arabsky psanou knihu Osvobození žen, kde jako řešení nabízí přístup žen ke vzdělání a odstranění závoje.

To, že se ženskou otázku ale stále nedařilo vyřešit, dokazuje i Kemal Ataturk na počátku 20.století, který prohlásil, že moderní svět nelze nikdy dostihnout, pokud budeme modernizovat jen polovinu populace.

A jak je vidět, tak ani na počátku 21.století ještě není ženská otázka zcela vyřešena.

Nejkonzervativnější islámské směry si vybírají v ženské otázce pouze represivní nařízení. Z Koránu jsou vybírány účelově jen ty verše, které ženě vymezují zcela druhořadé postavení.

Kam se poděl odkaz Proroka? Kde jsou zapomenuta jeho slova a činy o úctě k ženám? Kde je ten islám, který hlásal Muhammad?

Hlavně, že budeme pořád remcat, jak je svět k nám nespravedlivý, ale nejprve by to chtělo zamést před vlastním prahem. Vyřešit svoje vnitřní problémy, a až po té kritizovat chyby druhých.

Autor: Aisha Berrouche | čtvrtek 12.5.2011 8:04 | karma článku: 16.69 | přečteno: 2305x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 292 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 668 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 209 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.