Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otroctví a islám

25. 10. 2009 8:00:00
„Jak můžeš hájit islám, když víš, jak se toto náboženství staví k otroctví?“... „No, možná i právě proto.“ Otroctví bylo zcela běžné před islámem, a třebaže byly snahy o jeho omezení a zrušení, pokračovalo a stále pokračuje i pod rouškou islámu.

Proč ho tedy ten Muhammad okamžitě a hned nezrušil? Proč prý dokonce sám vlastnil a kupoval otroky?
Možná proto, že otroctví bylo v tehdejší společnosti hluboce zakořeněno a není snadné a prý ani účelné zakázat něco hned, jak se říká „z fleku“ (mimochodem stejné taktiky bylo užito i v případě zákazu alkoholu).
Možná také proto, aby ukázal, že i s otrokem se dá zacházet i jinak než se zvířaty. Někteří muslimové také otroky kupovali, aby je mohli ihned propustit.

Tak jak se vlastně islám chtěl vypořádat s otroctvím? Krok za krokem. Od zajištění řádných lidských práv pro otroky až po úplné zrušení otroctví.
A poměrně se i dařilo. Otroci měli práva, o kterých se jim dřív ani nesnilo. Každý muslim byl Koránem a hadísy nabádán k tomu, aby s otroky zacházel dobře. Stejné jídlo, stejné oblečení, žádné bití, ponižování... jinak příslib ohně pekelného.
Dalším krokem bylo podněcování k jejich propouštění. Porušil jsi půst? Propusť otroka!
Zabil jsi? Propusť otroka!
Nedodržel jsi přísahu? Propusť otroka!
Hřešil jsi? Propusť ...!
Islám také zakázal zotročení svobodného člověka. Výjimkou byli váleční zajatci, kteří pokud nebyli vykoupeni či vyměněni za zajatce muslimské, pak se otroky stávali.

Jak to mělo být dnes? Otroctví v dnešním světě nemá místo a je ilegální. Shodli se na tom jak islámští vědátoři ve svých fatwách, tak i vlády jednotlivých států. Žádná obranná válka za islám vyhlášena nebyla. Váleční zajatci jsou tedy "ze hry". Jiné formy otroctví islám neschvaloval.

Vím, že otroci existují. Existují i ve světě muslimském. Bohužel. Ale to vše je v přísném rozporu s původní myšlenkou islámu, která svými postupnými kroky měla za úkol otroctví vyhubit.


"Zbožnost nespočívá v tom, že obracíte tváře své směrem k východu či západu, nýbrž zbožný je ten, kdo uvěřil v Boha, v den soudný, v anděly, Písmo a proroky a rozdává z majetku svého bez ohledu na lásku k Němu příbuzným, sirotkům, nuzným, po cestě (Boží) jdoucímu, žebrákům a na otroků vykoupení, a ten, kdo modlitbu dodržuje a almužnu udílí. A zbožní jsou ti, kdož úmluvy své dodržují, když je jednou uzavřeli a v protivenství, v neštěstí a v dobách násilí jsou trpěliví - to jsou ti, kdož víru pravou mají, a to jsou bohabojní."

" S těmi z otroků vašich, kteří usilují o písemnou dohodu o propuštění, uzavřete tuto dohodu, jestliže o nich víte, že je v nich dobré, a podarujte je z majetku Božího, který vám dal!"

Autor: Aisha Berrouche | neděle 25.10.2009 8:00 | karma článku: 10.66 | přečteno: 2356x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 972 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 293 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 669 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 209 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.