Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem muslim a vínko mám tuze rád. No co, vždyť můžu, ne...

13. 03. 2011 17:38:11
aneb..."Co chtěj ty stráže proč železa mi dávaj, já jenom pil, jak zákon káže. Já ten jejich zákon zle pochopil."

Začnu otázkou. Co se každému vybaví, když uslyší větu: "Jsem muslim." Vzhledem k tématu článku pominu myšlenku na snížený intelekt řečníka i na to, že budete horečně přemýšlet, jak se od teroristy co nejefektivněji a nejrychleji vzdálit. "No jasně, nesmíš chlastat a jíst vepřové." Ale napadne to opravdu každého? Jak je vidno (opět odkážu na pozdější vysvětlení), tak opravdu každého ne. A dokonce ani ne každého muslima.

Jak se vůbec vyvíjela historie pití opojných nápojů v historii islámu?

V předislámské Arábii patřilo pití vína k běžné praxi a Arabové mu poměrně náruživě holdovali. V době vystoupení proroka Muhammada nic nenasvědčovalo tomu, že by používání omamných látek v podobě kvašeného ovoce mělo být zakázáno.

A i verš z Koránu s této doby vychvaluje opojný nápoj, který získáme z plodů datlovníku a hroznů.

A z plodů datlovníku a z hroznů opojný nápoj získáváte i stravu výtečnou a také v tom je znamení pro lid rozumný. 16/67

To vše se odehrávalo v Mekce, před odchodem muslimů do Medíny. Muslimové tedy měli alkohol povolen, ale nemělo to být již na dlouho. Zvyšovala se kriminalita, vzrůstaly třenice mezi různými rody.

A tak byl seslán verš nový, který se ale stále k vínu stavěl víceméně benevolentně, a žádný striktní zákaz z něj vyčíst nelze, protože se stále zmiňuje i o užitku vína.

Dotazují se tě na víno a na hru majsir(hazardní hra). Rci: „V obou z nich je pro lidi hřích těžký i užitek, avšak jejich hřích je větší než užitek.“2/219

Co teď? Nezbývalo, než seslat verš další, který ukazoval minimálně nepatřičnost k provádění modlitby pod vlivem alkoholu.

Vy, kteří věříte! Nepřibližujte se k modlitbě, jste-li opilí, dokud nebudete vědět, co říkáte.4/43

Dle některých hadísů je modlitba toho, kdo se napil alkoholu neplatná po dobu 40 dnů.

Ale i tento "zákaz" byl zřejmě málo, proto nezbývalo, než seslat verš poslední, víno přísně zakazující.

Vy, kteří věříte! Víno, hra majsir, obětní kameny a vrhání losů šípy jsou věru věci hnusné z díla satanova. Vystříhejte se toho - a možná, že budete blaženi.5/90

Jistý hadís z této doby říká, že po seslání tohoto verše začali lidé hromadně víno vylévat do ulic Medíny..."toho dne bylo v Medíně vylito tolik vína, že jeho barva a zápach se tam udržely ještě příští den"

Arabové pili. Pili dost. Pili, dle předem vzpomínané Kabátovské písničky, jak zákon káže. Pili zkvašené hrozny, datle, med, pšenici. To vše jim bylo zakázáno. Sice postupně, ale bylo.

Slovo alkohol se v Koránu nevyskytuje, je spjato s rozvojem chemie a rozumí se jím každá látka obsahující etylalkohol. Vedou se rozsáhlé debaty o tom, zda alkohol v lécích je povolen, zda použít parfém s alkoholem. Jiným se nelíbí ani kvašený chléb ...ale co se týče pití a užívání čehokoli opojného, je dáno (alespoň dle mých strohých znalostí) zcela jasně, že je to zakázané.

Každá opojná látka je chamr, každy chamr je zakázaný. Tak napsal Muslim ve své sbírce hadísů.

Málem bych zapomněla napsat ty okolnosti k napsání článku...zde

Ale abych nebyla až tak moc kritická. S poslední větou (pozor, nikoli celým odstavce) souhlasím. Ještě se zmíním o,v článku psaném, zákazu pěstování hroznů. Pokud pěstuju hrozny k tomu, aby je normálně snědla, tak není nejmenší problém, pokud je pěstuju pro souseda, o kterém vím, že z něj udělá vínko, tak to problém je.

Prosím, prosím, nepište mi diskuzí, že tamhle nějaký muslim chlastá. Není to moje věc. Ať si své hříchy "manažuje" každý sám.

Autor: Aisha Berrouche | neděle 13.3.2011 17:38 | karma článku: 16.47 | přečteno: 2968x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jak dlouho večeříte?

Zatímco u nás je umění žít, jehož součástí je požitek z jídla a posezení u stolu s přáteli, trochu zdiskreditované, středomořské národy jsou v něm naopak mistři.

19.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 153 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 640 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jana Slaninová

Na italský kafe se nespěchá

Polední pauza mezi školením. V hlavě mi drnčí paragrafy a potřebuju setřást tu monotónnost. Vyrazím do ulic a v prvním bistru chňapnu sendvič. Pomalu se s ním loudám ulicí, kde sídlí knihovna a tiskárna pro nevidomé.

19.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 478 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.