Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otroctví a islám

25. 10. 2009 8:00:00
„Jak můžeš hájit islám, když víš, jak se toto náboženství staví k otroctví?“... „No, možná i právě proto.“ Otroctví bylo zcela běžné před islámem, a třebaže byly snahy o jeho omezení a zrušení, pokračovalo a stále pokračuje i pod rouškou islámu.

Proč ho tedy ten Muhammad okamžitě a hned nezrušil? Proč prý dokonce sám vlastnil a kupoval otroky?
Možná proto, že otroctví bylo v tehdejší společnosti hluboce zakořeněno a není snadné a prý ani účelné zakázat něco hned, jak se říká „z fleku“ (mimochodem stejné taktiky bylo užito i v případě zákazu alkoholu).
Možná také proto, aby ukázal, že i s otrokem se dá zacházet i jinak než se zvířaty. Někteří muslimové také otroky kupovali, aby je mohli ihned propustit.

Tak jak se vlastně islám chtěl vypořádat s otroctvím? Krok za krokem. Od zajištění řádných lidských práv pro otroky až po úplné zrušení otroctví.
A poměrně se i dařilo. Otroci měli práva, o kterých se jim dřív ani nesnilo. Každý muslim byl Koránem a hadísy nabádán k tomu, aby s otroky zacházel dobře. Stejné jídlo, stejné oblečení, žádné bití, ponižování... jinak příslib ohně pekelného.
Dalším krokem bylo podněcování k jejich propouštění. Porušil jsi půst? Propusť otroka!
Zabil jsi? Propusť otroka!
Nedodržel jsi přísahu? Propusť otroka!
Hřešil jsi? Propusť ...!
Islám také zakázal zotročení svobodného člověka. Výjimkou byli váleční zajatci, kteří pokud nebyli vykoupeni či vyměněni za zajatce muslimské, pak se otroky stávali.

Jak to mělo být dnes? Otroctví v dnešním světě nemá místo a je ilegální. Shodli se na tom jak islámští vědátoři ve svých fatwách, tak i vlády jednotlivých států. Žádná obranná válka za islám vyhlášena nebyla. Váleční zajatci jsou tedy "ze hry". Jiné formy otroctví islám neschvaloval.

Vím, že otroci existují. Existují i ve světě muslimském. Bohužel. Ale to vše je v přísném rozporu s původní myšlenkou islámu, která svými postupnými kroky měla za úkol otroctví vyhubit.


"Zbožnost nespočívá v tom, že obracíte tváře své směrem k východu či západu, nýbrž zbožný je ten, kdo uvěřil v Boha, v den soudný, v anděly, Písmo a proroky a rozdává z majetku svého bez ohledu na lásku k Němu příbuzným, sirotkům, nuzným, po cestě (Boží) jdoucímu, žebrákům a na otroků vykoupení, a ten, kdo modlitbu dodržuje a almužnu udílí. A zbožní jsou ti, kdož úmluvy své dodržují, když je jednou uzavřeli a v protivenství, v neštěstí a v dobách násilí jsou trpěliví - to jsou ti, kdož víru pravou mají, a to jsou bohabojní."

" S těmi z otroků vašich, kteří usilují o písemnou dohodu o propuštění, uzavřete tuto dohodu, jestliže o nich víte, že je v nich dobré, a podarujte je z majetku Božího, který vám dal!"

Autor: Aisha Berrouche | neděle 25.10.2009 8:00 | karma článku: 10.66 | přečteno: 2355x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jak dlouho večeříte?

Zatímco u nás je umění žít, jehož součástí je požitek z jídla a posezení u stolu s přáteli, trochu zdiskreditované, středomořské národy jsou v něm naopak mistři.

19.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 153 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 640 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jana Slaninová

Na italský kafe se nespěchá

Polední pauza mezi školením. V hlavě mi drnčí paragrafy a potřebuju setřást tu monotónnost. Vyrazím do ulic a v prvním bistru chňapnu sendvič. Pomalu se s ním loudám ulicí, kde sídlí knihovna a tiskárna pro nevidomé.

19.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 478 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.